przekaż pomoc nr konta
stokrotka
flaga PL

Historia powstania fundacji

Fundacja została powołana Aktem Notarialnym z dnia 29.05 1996r w Poznaniu, zarejestrowana w Sądzie Gospodarczym dla miasta stołecznego Warszawa dnia 26.06.1996 roku. Rejestracja Krajowym Rejestrze Sądowym nr 0000018046 z dnia 19.06.2001r. Dnia 16.03. 2004 r. Fundacja decyzją KRS otrzymała status organizacji pożytku publicznego.

Od chwili rozpoczęcia działalności działa na terenie dwóch gmin Murowana Goślina i Czerwonak, jeżeli zachodzi potrzeba również na terenie innych miast. Od 2008 współpracujemy również z gminą Suchy Las. Fundacja współpracuje z Zespołami Lekarza Rodzinnego z terenu trzech Gmin: Czerwonak, Murowana Goślina oraz Suchy Las, forma - którą proponujemy, to pomoc mieszkającej razem rodzinie w zorganizowaniu opieki nad przewlekle i obłożnie chorym przebywającym w domu. Po kilku latach doświadczeń działalności Fundacji i docierającymi potrzebami od Zespołów Lekarza Rodzinnego, pielęgniarek środowiskowo - rodzinnych, Ośrodków Pomocy Społecznej i mieszkańców poszerzono zakres odbiorców.

W związku z dużym zainteresowaniem i potrzebami związanymi z zorganizowaniem opieki nad chorym przebywającym w domu wśród swoich bliskich, Zarząd Fundacji zdecydował o objęciu opieką (ze względu na specyfikę miejsca działania Fundacji) nie tylko chorych ze schorzeniami onkologicznymi. Odbiorcami naszej pomocy to mieszkańcy terenów wiejskich - osady leśne, małe wsie, miasteczka, do których docieramy z sprzętem medycznym i środkami medycznymi jednorazowego użytku. Pojęto uchwałę mówiącą o pomocy dla chorych z schorzeniami neurologicznymi, po wypadkach komunikacyjnych, a także innych przypadkach przewlekle i obłożnie chorych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku.

Przekazujemy w miarę potrzeb środki jednorazowego użytku (pieluchomajtki, podkłady higieniczne, materace przeciwodleżynowe gąbkowe typu "jeż" ), oraz bezpłatnie wypożyczamy sprzęt ułatwiający opiekę nad przewlekle i obłożnie chorym w domu w okresie rekonwalescencji i rehabilitacji taki jak: balkoniki - chodziki, wózki inwalidzkie, materace przeciw odleżynowe zmiennociśnieniowe, łóżka rehabilitacyjne, podnośniki ułatwiające przeniesienie chorego np. do łazienki i wykonanie toalety całego ciała w wannie, itp. sprzęt.

Od dnia 01 lipca 2004 fundacja finansuje ze środków własnych zabiegi rehabilitacyjne w domu chorego (udar mózgu, wylew, wypadki komunikacyjne, schorzenia onkologiczne). Zabiegi w warunkach domowych wykonuje specjalista magister rehabilitacji ruchowej. Po kilku latach doświadczeń możemy stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego typu pomoc chorym jest bardzo duże. Fundacja może pomóc tylko w miarę posiadanych środków finansowych i posiadanego aktualnie sprzętu medycznego. Rocznie z naszej pomocy korzysta ok. 200 chorych z terenu tych Gmin.

Fundacja Hospicjum Onkologiczne
św. Franciszka